By: Kitesurfing Szczecin On: 01 września, 2016 In: Kitesurfing Aktualności Comments: 1

Od 1 września mamy do dyspozycji nową ulepszoną wersję popularnego windguru. Zobaczmy, jakie zmiany wprowadzono.

Jak działa Windguru?

Windguru.cz jest serwisem dedykowanym przede wszystkim dla kitesurferów i windsurferów. Stworzony przez Czechów, stał się jednym z najpopularniejszych narzędzi do monitorowania prognozy wiatrowej przez polskich amatorów kitesurfingu.

Windguru jest aktualizowane co 6 godzin, 4 razy dziennie. Na stronie nie znalazłem informacji, w jakich godzinach – jeżeli masz takie informacje, podziel się w komentarzu 🙂 Licząc od północy byłyby to 6:00, 12:00, 18:00 i 24:00 Wersja darmowa Windguru ma 12-godzinne opóźnienie co czyni ją właściwie bezwartościową. Wersja Windguru Pro jest jedną z najbardziej wiarygodnych i przyjaznych dla użytkownika prognoz dostępnych w internecie. Ceny nie są wysokie, pakiet miesięczny można wykupić z 2.90 euro za miesiąc. Zakładając profil na Windguru możesz ustawić swoje ulubione spoty, na których pływasz na kite czy wind. Windguru wyświetla informacje o prognozowanym wietrze w siatkach GFS 50 km, WRF 9 km i WRF 17 km. Im mniejsza odległość między miejscami pomiaru, tym  bardziej dokładny pomiar, lecz krótsza estymacja prognozy. GFS 50 km jest więc długoterminowe, lecz mniej dokładne. Siatki WRF 9 km i WRF 27 km są krótkoterminowe i bardziej dokładne.

Prognoza kitesurfingowa dla Szczecian – jakie spoty wybrać?

Jako mieszkaniec Szczecina, na swoim profilu mam ustawione spoty kite takie jak: Wolin,  Miedwie-Wierzbno, Miedwie-Giżyn, Trzebież, Nowe WarpnoMiędzyzdroje, Międzywodzie (na falę), Warszów (też na wave), KarsibórDziwnówek i Wrzosowo, Świnoujście, Uckeritz, Rugen-Suhrendorf, Rugen-Wiek i Rugen-Dranske.

Prognoza wiatrowa i planowanie kite w praktyce

windguruPrognozę sprawdzam kilka razy dziennie korzystając z wg pro. Decyzję, gdzie jechać podejmuję wieczorem, na dzień przed pływaniem. W przypadku słabej prognozy, na wszelki wypadek sprawdzam ją jeszcze raz przed wyjazdem. Na Windguru najpierw obserwuję siatkę 27 km, doświadczenie pokazuje, że bardziej się sprawdza. Kiedy mam wątpliwości, patrzę na wg 9 km, wchodzę na windfindera i ICM. Jak sprawdzać prognozę wiatrową kite w różnych serwisach, opisałem szczegółowo w artykule Kitesurfing – prognoza wiatrowa.

Cennik windguru pro

Windguru oferuje trzy pakiety abonamentu:

19,90 euro / rok

34,90 euro / dwa lata

2,90 euro / miesiąc

Wersja pro jest aktualizowana co 6 godzin, w odróżnieniu od wersji bezpłatnej jest pozbawiona reklam i późnienia 12h, co czyni ją znacznie bardziej wiarygodną.

windguru pro

Zmiany w nowym Windguru:

Szukaj prognoz dla spotów lub stacji live.

Ostatnio wyszukiwane, ulubione i własne spoty są wyświetlane na liście jako pierwsze. Wprowadź co najmniej 2 znaki aby wyszukiwać spośród wszystkich dostępnych na Windguru spotów.

Szybkie logowanie

Windguru wspiera teraz logowanie przez Facebook / Google, więc nie musisz już zapamiętywać kolejnego hasła do strony.

Szczegóły

Możesz kliknąć w wielu elementach, aby wyświetlić więcej szczegółów na temat: wschodu / zachodu słońca, strefy czasowej, współrzędnych, temperatury wody (jeśli dostępna) i innych tematów.

Większość wartości w tabeli jest możliwa do kliknięcia. Możesz kliknąć na komórkę, aby zobaczyć odpowiednią mapę prognozy dla okolic spotu, co pomoże w dokładniejszej ocenie sytuacji pogodowej w danej lokalizacji.

Dostosowanie

Jeśli tabela prognoz jest zbyt szeroka dla ekranu z którego korzystasz, możesz przescrollować ją przy użyciu myszki. Większość użytkowników preferuje klasyczne formy tabel z prognozami, ale jeśli chcesz, możesz także wyświetlić specjalne prognozy w formie wykresu.

Pomiar wiatru Live ze stacji Windguru dla Twojej okolicy.

Każda stacja pokazuje średnie prędkości i kierunki wiatru z ostatnich 5 min., mini wykres natomiast ukazuje, jak wiatr rozwijał się w ciągu ostatnich 3 godzin. Możesz kliknąć na wykres, aby wyświetlić szczegóły.

Wyświetlanie map

Windguru oferuje kilka sposobów wyświetlania map:

1) prognozy

2) mapa stacji windguru (prędkość wiatrów live)

3) mapa spotów

Skróty klawiaturowe na desktopy

Korzystając z Windguru na komputerze/laptopie, dostępne są użyteczne skróty klawiaturowe:

Lista skrótów klawiaturowych: [K]

Szukaj spotów / stacji: [S]

Opcje / ustawienia: [O]

Mapy – prognozy: [M]

Mapy – stacje: [shift+M]

Mapy – spoty: [alt+M]

Czas pokaże, jak nowe Windguru wpłynie na komfort użytkowania serwisu przez kitesurferów i windsurferów. Zespół Kitesurfing Szczecin życzy pomyślnych wiatrów!

Trackback URL: http://kitesurfingszczecin.pl/prognoza-kitesurfing-windguru/trackback/

1 Comments:

 • Gienek
  01 września, 2016

  Hej, według FAQ z windguru w przeliczeniu na nasze zegarki
  GFS27 na świecie jest aktualizowane 5 po godzinie: 4, 10, 16 i 22.
  WRF27 dla Europy o 4:30, 10:30, 16:30 i 22:30
  WRF9 dla Europy o 6:30, 12:30 18:30
  FAQ windguru
  Dodam ze jest tekstowa wersja strony windguru, można skorzystać w roamingu na telefonie 😉 jest tez na niej godzina aktualizacji w czasie UTC.
  Tam gdzir 3636 trzeba wpisać numer spotu w bazie windguru, przykład Swinoujscie:
  Windguru prognoza Świnoujście

  Reply

Leave reply:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.