Tutaj postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości o tym, na czym polega kitesurfing kurs. Jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi w FAQ – skontaktuj się z nami!
Tutaj postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości o tym, na czym polega kitesurfing kurs. Jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi w FAQ – skontaktuj się z nami!
Oczywiście od kursu prowadzonego przez profesjonalnego instruktora kite. To Twoje bezpieczeństwo jako początkującego / -ej, i samodzielność w każdej sytuacji i w różnych warunkach po kursie. Wyliczono, że wykupienie profesjonalnego kursu w szkole kite jest tańsze, niż próby samodzielnej nauki (tempo nauki, ilość dojazdów, zniszczony sprzęt,..). Podstawowym czynnikiem jest bezpieczeństwo Twoje i innych kitesurferów.
Kitesurfing jest bezpieczną aktywnością, jeżeli przestrzega się podstawowych zasad. Zasady te poznajesz w trakcie kursu kitesurfingu. Podczas zajęć wielokrotnie uruchamiasz systemy bezpieczeństwa, uczysz się jak samodzielnie uratować się, kiedy zabraknie wiatru lub sprzęt ulegnie awarii na wodzie, omawiasz prawo drogi na przykładzie pływających riderów i sprawdzasz się w różnych warunkach pod okiem profesjonalisty.
Standardem międzynarodowym jest 10 godzin, po których znasz techniczne podstawy aby wystartować na desce. W praktyce, niektórzy osiągają ten poziom umiejętności po 6 godzinach, niektórzy po 15 godzinach szkolenia. Część osób po 10-godzinnym kursie kitesurfingu decyduje się dobrać jeszcze 2-3 lekcje z instruktorem, aby przyspieszyć naukę do etapu płynnego pływania.
Do świadomego i bezpiecznego, samodzielnego wyjścia na wodę z latawcem potrzebny jest co najmniej ukończony kurs kite na poziomie 2.
Każda aktywność sprzyja rozwojowi w kitesurfingu. Najszybciej opanowują deskę osoby uprawiające snowboard lub wakeboard, ale także surfing i windsurfing. Osoby uprawiające landkiting, powerkiting szybko opanowują latawiec kitesurfingowy.
Nie warto. Kurs na poziomie 1 + 2 najlepiej zrobić “dzień po dniu” jako całość. Następnie dobrze jest samodzielnie opływać się na swoim, lub wypożyczonym sprzęcie bez asysty instruktora. Kiedy pływasz w obu kierunkach, robiąc długie, stabilne halsy i zaczynasz ostrzyć, oznacza to że przyszedł czas na naukę pływania pod wiatr, zwrotów, pływania w pozycji switch i skakania. Wtedy warto zrobić poziom 3.
W kitesurfingu nie ma ograniczeń wiekowych. Znane są zarówno 9-letnie dziewczynki robiące zaawansowane tricki na kite, jak i 80-letni kitesurferzy wykonujący i lądujący skoki.
Film: 9-letnia dziewczynka pływa na kitesurfingu
Kitesurfing nie wymaga silnych mięśni. To latawiec, poprzez trapez unosi Cię z wody za lędzwia korzystając z siły wiatru. Twoim zadaniem jest prawidłowe sterowanie barem (drążkiem sterowniczym).
Minimalna waga kursanta to 40 kg. Nie ma górnej granicy, do wagi dobiera się odpowiedni rozmiar latawca. Wystarczy ogólna sprawność.
Nie. Szkoła kitesurfingu zapewni Ci latawiec w odpowiednim rozmiarze, odpowiednią deskę do kitesurfingu, trapez, piankę i kask.
Tak. Jeżeli kupiłeś już swój latawiec. Jeżeli jakość latawca jest wystarczająca do efektywnej nauki, możesz szkolić się na swoim sprzęcie. Instruktor pomoże Ci go odpowiednio ustawić (strymować).
Sprzęt kitesurfingowy najlepiej kupić w trakcie kursu, lub zaraz po kursie. Na kursie możesz sprawdzić, czy kite realnie Ci się podoba, spróbować różne latawce i deski, popytać o opinie instruktorów i innych kitesurferów, których poznasz. Dowiedz się więcej o sprzęcie kitesurfingowym w zakładce Kitesurfing sprzęt – FAQ dla początkujących.
Na czas kursu otrzymasz ciepłą, długą, elastyczną piankę wykonaną z neoprenu o grubości 5 mm, a w razie potrzeby także kaptur i buty neoprenowe. Neopren utrzyma temperaturę wody pod pianką. Ważne, aby dobrze się ubrać po wyjściu z pianki.
Szkolenia zazwyczaj odbywają się w Wolinie (Zalew Szczeciński), na Jeziorze Miedwie, lub we Wrzosowie (Zalew Kamieński). Odpowiedni akwen wybierany jest na podstawie prognozy wiatrowej.
Nauka kitesurfingu jest wspaniałą przygodą. Ekipa Kitesurfing Szczecin życzy sukcesów i dużo wiatru na kite!
Może Cię również zainteresować: Kurs kitesurfingu za granicą